Mobil információs
társadalom

         Interdiszciplináris kutatási program



2001. márciusi konferencia  - elõzetes elõadás-rezümék

Ferencz Sándor:


A mobil informatikai eszközök hatása információs habitusunkra




A mobil informatika jelenét, pontosabban annak két legelterjedtebb jelenségét, nevezetesen az SMS-t és a WAP-ot vizsgálom.

Azért az információs habitus kifejezést választottam, mert megítélésem szerint ez fejezi ki legjobban az informálódó és egymást informáló emberek azon aktuális alapmagatartását, amelyre éppúgy hat a szokássá váló szocializáció, mint amennyire meghatározzák individuális antropológiai adottságok. Az ily módon, már döntéseinket és választásainkat is eleve meghatározó aktív és átfogó minõségeinket -tág értelemben- ízlésnek is szoktuk nevezni.

Dolgozatom kiinduló tétele, hogy a mobil informatika nem „redukált Internet", tehát az említett adatformátumok az információs társadalom sui generis jelenségeiként kezelendõek, végkövetkeztetése pedig az, hogy az SMS és a WAP, még ha sikerességük folytán technológiailag gyorsan ki is növik szûkösségük és költségességük jelenlegi korlátait, akkor is marad meghatározó hatásuk információs szokásainkra, információs ízlésünkre. Információs habitusunk új keletû változékonyságának tehát hosszú távú hatásai lehetnek

A maradandó hatások alapját épp a jelenleg robbanásszerûen népszerûsödõ „szövegszerû szûkösség" racionalizáló kényszerében látom, amely számomra a számítógépes programozás hõskorának „erõforrás szûkösségével" mutat analóg vonásokat.

Az SMS és a WAP információs divat- és stílusforrássá válása egyrészt tömörebb, feszesebb, rapid és redundanciamentes adatformátumokhoz szoktat, másrészt a szegmentált és sablon-információk dekomponálhatják, formálhatóbbá, kiszolgáltatottabbá tehetik gondolkodásunkat.

A konvergenciát nem csak a technológia, hanem szolgáltató és tartalomszolgáltató határának és illetékességének elmosódása is jelzi.