Mobil információs
társadalom

 
 


2001. márciusi konferencia  - elõzetes elõadás-rezümék

Laki János - Palló Gábor:
 
 

A tudományos kommunikáció átalakulása


 
 



A tudományfilozófiai elméletek legmélyén a megismerõ és megismerendõ kognitív viszonya rejlik. Akármilyen álláspontot foglaljanak is el egyéb kérdésekben, a tudományfilozófusok mindig föltételezik, hogy a tudást kifejezõ állítások interszubjektívek, azaz értelmük és igazságuk elvileg mindenki számára megállapítható. A tudomány nyelvének filozófiai vizsgálata, jóllehet a tudományfilozófia egyik legvégiggondoltabb területe, szokásosan mégsem foglalkozik a tudományos kommunikáció módjaival. Holott a tudomány tényleges, nem idealizált mûködésének egyik alapkérdése: kiknek, milyen formában közlik az eredményeket, és a közlésnek mi a célja és hatása.

Az elõadás a tudományos tartalmak potenciális címzettjeit tekinti át, részletesebben azonban a tudósok egymás közötti kommunikációjával foglalkozik, kivált a közlések szerepével a tudományos kutatásban és a tudomány intézményrendszerében. Arra az álláspontra helyezkedik, hogy a jelenlegi természettudományok a könyvkultúra jellegzetes termékei; egész mûködésmódjukat ez határozza meg. A digitális világ ezt a rendszert az alapjaitól kiindulva alakíthatja át, föltéve, hogy a számítógép-hálózatok csakugyan az emberi kommunikáció merõben új közegét alkotják.
 

- Megváltozik a kutatói élet, kitejednek a kreatív munka lehetõségei mind térben, mind idõben

- Megnövekszik a tudománytermelés hatékonysága

- Megváltoznak a tudomány aktorának alapfogalmai: pl. elveszik a jól definiálható megismerõ alany

- Problematikussá válik a tudomány értékelési rendszere, ennek alapfogalmai (pl. prioritás, originalitás, fokozatredszer stb)

- A mobil fokozza, gyorsítja és radikalizálja mindezt a változást.